Trump’ın Kudüs kararından bu yana 200 Filistinli öldürüldü

İsrail güvenlik güçleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararından bu yana Batı Şeria ve Gazze’de 200 Filistinliyi öldürdü.

Filistin İşleri Merkezi tarafından yayınlanan raporda ölenlerin 35’inin çocuk, 5’inin engelli olduğu bilgisi yer almakta.

Ayrıca Gazze’de 30 Mart’ta başlayan ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ gösterilerinde ise iki gazeteci ve bir kadın sağlık görevlisi de dahil olmak üzere 134 Filistinli hayatını kaybetti.

Ne Olmuştu?

Donald Trump’ın 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimleri sırasında en dikkat çekici vaatlerinden biri, ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma vaadiydi.

Trump, seçimleri kazanmasıyla beraber bu yönde adım atacağının sinyallerini verdi. Önce 2016 Şubat ayında Filistin’de iki devletli bir çözümden vazgeçtiklerini duyurdu. 2017’nin Aralık ayında ise Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Bu kararı, birçok kesim tarafından büyük tepki çekti. Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iki devletli bir çözümün alternatifi olmadığını vurguladı.

14 Mayıs 2018 tarihinde ise ABD’nin Kudüs büyükelçiliği resmen açıldı. ABD’nin bu kararını protesto etmek için Filistinliler tarafından protesto gösterileri düzenlendi. Bu gösteriler sırasında çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın