Erol Mütercimler kimdir?

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars’ta dünyaya geldi. Lise öğrenimini İstanbul’da bulunan Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi‘nde, yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü‘nde tamamladı.

1978 yılında Deniz Kuvvetleri‘ne girdi. Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Deniz Astsubay Okulu’nda fizik öğretmeni olarak görev yaptı. Binbaşı rütbesindeyken Deniz Kuvvetleri’nden ayrıldı. Beşiktaş’ta bulunan Deniz Müzesi’nin müdürlük görevinde bulundu.

Dört Türk savaş gemisinin hikayesini anlattığı “Destanlaşan Gemiler” adlı ilk kitabı 1987 yılında yayımlandı.

1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı hakkında önemli bilgiler verdiği “Satılık Ada Kıbrıs – Kıbrıs Harekatının Bilinmeyen Yönleri” adlı kitabı 1990 yılında yayımlandı.

21. Yüzyılın Eşiğinde Uluslararası Sistem ve Türkiye-Türk Cumhuriyetleri İlişkiler Modeli” adlı kitabı ile Milliyet 1992 Sosyal Bilimler Araştırma Ödülü‘nü kazandı.

1995 yılında Avustralya’ya giden Erol Mütercimler, burada SBS devlet radyosunda program yaptı ve Turkish Report Gazetesi’nde de köşe yazıları kaleme aldı.

1996 yılında Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü‘nde yüksek lisans ve doktora yaptı. Doktora tezi “Çokkültürlülük ve Türk Göçü” üzerineydi.

Çok sayıda televizyon kanalında program yaptı ve belgeseller hazırladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık yaptı. Bir dönem Habertürk kanalında “Komplo Teorileri” adlı programı sundu.

2005 yılında “Komplo Teorileri – Aynanın Ardındaki Gerçekler” adlı kitabı yayımlandı.

Bilgi Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Çağ Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Erol Mütercimler’in rol aldığı “Suna” filminden bir kare.

2007 yılında vizyona giren ve başrolünde Türkan Şoray‘ın oynadığı “Suna” filminde rol aldı. Filmde, Türkan Şoray’ın eski aşkını canlandırdı.

2008 yılında Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Daha sonra serbest kaldı. Bu davadan 2013 yılında 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı. 2016 yılında Yargıtay bu kararı bozdu.

2017 yılından itibaren Meltem TV‘de Selim Kotil ile birlikte “Akıl Oyunu” adlı bir program yapmaya başladı.

Erol Mütercimler, 2019 yılında kendi ismiyle açtığı Youtube kanalında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Ağustos 2020’de Metehan Demir ile birlikte TV100’de ekrana gelen “Sabit Değişken” programında yorumculuk yapmaya başladı.  

Erol Mütercimler’in Kitaplarından Bazıları

 • Destanlaşan Gemiler
 • Büyük Kumpas Ergenekon
 • Milli Mücadelenin Kahraman Gemisi Alemdar
 • Gaspedilen Gemi Sultan Osman
 • Bu Vatan Böyle Kurtuldu(Onlar Bizim İçin Öldüler)
 • 21. Yüzyıl ve Türkiye “Yüksek Strateji”
 • Satılık Ada Kıbrıs
 • Bilinmeyen Yönleriyle Kıbrıs Barış Harekatı
 • Fikrimizin Rehberi Gazi Mustafa Kemal
 • Stratejik Düşünme
 • Büyük Kumpas Ergenekon

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın