Hulusi Akar: ABD’nin mektubu müttefiklik ruhuna uygun değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz hafta ABD tarafından gönderilen ve içeriğinde ‘Türkiye’nin S-400 alması halinde çeşitli yaptırımlara maruz kalacağı’ yönünde tehditler içeren mektuba ilişkin açıklamalarda bulundu. 

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, gönderdiği mektupta ‘S-400’lerin satın alınması halinde Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının verilmemesi dahil bir bizi yaptırımın gündeme geleceğini’ söylemişti.

Akar, bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Mektubun üslubuna kamuoyunun hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durduk. Bu üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre de gerekli cevabımızı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde kendilerine bu cevabı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu ayın sonunda Brüksel’de düzenlenecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nı hatırlatan Akar, burada ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile bir görüşme gerçekleştireceklerini ifade etti.

Akar, telefonla ve mektupla temaslarının sürdüğünü belirterek “Yarın kendileriyle bir telefon görüşmemiz olacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan basın toplantısında da ABD’nin gönderdiği mektuba cevap yazmak için çalışıldığı ifade edilmişti.

Pentagon tarafından Reuters haber ajansına yapılan açıklamaya göre, Türk pilotlara verilen F-35 eğitimi sonlandırıldı.

Hulusi Akar: S-400’ler önümüzdeki aylarda gelecek


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın