kasım süleymani

Kasım Süleymani, ABD’nin düzenlediği saldırıda öldürüldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, ABD ordusunun düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. ABD Dışişleri Bakanlığı Irak’ta bulunan vatandaşlarına ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani “Bu korkunç suçun intikamı alınacaktır” dedi. ABD Başkanı Donald Trump ise “Süleymani yıllar önce yok edilmeliydi” ifadelerini kullandı. 

ABD ordusunun Bağdat havalimanına düzenlediği füze saldırısında İran’ın üst düzey komutanlarından Kasım Süleymani öldürüldü. Pengagondan yapılan açıklamada, operasyonun ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi.

ABD’li yetkililer saldırının insansız hava aracıyla düzenlediğini söylerken, İranlı yetkililer Amerikan ordusuna ait helikopterlerle düzenlendiğini söyledi. 

Öte yandan saldırıda Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis’in de hayatını kaybettiği bildirildi. 

HAMANEY: SUÇLULARI ACI BİR İNTİKAM BEKLİYOR

Fotoğraf: @khamenei_ir /Twitter

Saldırının ardından açıklama yapan İran dini lideri Ali Hamaney, “Suçluları acı bir intikam bekliyor” dedi. Hamaney ayrıca, Süleymani’nin ölümünden dolayı ülkede üç gün ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

ABD’DEN VATANDAŞLARINA ‘IRAK’I TERK EDİN’ ÇAĞRISI

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta bulunan vatandaşlarına ülkeyi derhal terk etmeleri çağrısında bulundu. 

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Bağdat’taki büyükeçilik binası protestocular tarafından işgal edilmişti. Olayın ardından açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, elçiliğe ek kuvvet gönderdiklerini söylemişti. ABD, bu saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu. 

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF: ABD, BU HAYDUTÇA MACERAPERESTLİĞİN TÜM SONUÇLARINDAN SORUMLU OLACAKTIR

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. ABD’nin saldırısını “son derece tehlikeli ve aptalca” olarak nitelendiren Zarif, “ABD, bu haydutça maceraperestliğin tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır” açıklamasında bulundu. 

TRUMP: SÜLEYMANİ YILLAR ÖNCE ÖLDÜRÜLMELİYDİ

ABD Başkanı Donald Trump, saldırının ardından Twitter hesabından sadece Amerikan bayrağının olduğu bir paylaşımda bulundu. İlerleyen saatlerde saldırıya ilişkin açıklama yapan Trump, Süleymani’nin uzun bir zaman boyunca binlerce Amerikalıyı öldürdüğünü ve ağır bir şekilde yaraladığını belirterek, “Son zamanlarda İran’da ölen protestocular da dahil olmak üzere milyonlarca insanın ölümünden doğrudan ve dolaylı olarak sorumluydu” ifadelerini kullandı.

Süleymani’nin İran içinde nefret ediliğini ve korkulduğunu savunan Trump, “O, uzun yıllar önce öldürülmeliydi” açıklamasında bulundu.

IRAK BAŞBAKANI ABDULMEHDİ: YIKICI BİR SAVAŞIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

Saldırıya ilişkin bir başka açıklama Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’den geldi. Abdulmehdi, ABD’nin Süleymani’ye yönelik saldırısıyla birlikte bölgede yıkıcı bir savaşın fitilinin ateşlendiğini söyledi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: BÖLGEDE YENİ GERİLİM VE ÇATIŞMALARI TETİKLEYECEKTİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, saldırıya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye ve beraberindekilere yönelik yapılan saldırı, bölgede yeni gerilim ve çatışmaları tetikleyecektir. Türkiye olarak bütün tarafları bir kez daha sağduyu içinde hareket etmeye ve gerilimi daha da artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: BÖLGEDE DAHA TEHLİKELİ İSTİKRARSIZLIĞI TETİKLEYECEKTİR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Irak’ın güvenlik ve istikrarı Türkiye ve tüm bölge için hayati önemdedir. Irak’ta istikrarsızlığı artıracak eylemler tüm bölgenin aleyhinedir. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilere yapılan saldırı bölgede daha tehlikeli istikrarsızlığı tetikleyecektir. Bunlar hem Irak halkının hem de tüm bölgenin aleyhine olacaktır” ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA GERGİNLİK NASIL BAŞLADI?

İran ve ABD arasındaki tarihsel gerginlik, 2016 yılında Donald Trump’ın ABD Başkanlık koltuğuna oturmasıyla yeniden alevlendi. Trump, P5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini ve İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe soktuğunu açıkladı. Böylece 2015 yılında nükleer anlaşmanın imzalanmasıyla yumuşayan ilişkiler yeniden eskiye dönmüştü. 

ABD-İran gerginliği: Ne zaman ve nasıl başladı?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın