Ana sayfa Dünya Rusya ve Türkiye, Su-35 ve Su-57 jetlerinin teslimatını görüşüyor

Rusya ve Türkiye, Su-35 ve Su-57 jetlerinin teslimatını görüşüyor

PAYLAŞ
su-35
Su-35 (Fotoğraf: SUKHOI COMPANY)

Rusya ve Türkiye, Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatı konusunda görüşme yaptı.

Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Birimi Başkanı Dmitry Şugaev, gazetecilere yaptığı konuşmada, Türkiye ile elektronik harp sistemlerinin yanı sıra Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının teslimi konusunda da görüşme yaptıklarını söyledi.

Şugaev, “Bugün mevkidaşım Türk Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile olan görüşmemiz kesinlikle önemli. Hem S-400 ile ilgili görüşmeleri sürdüreceğiz hem de Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının olası teslimatı için görüşmeleri sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ABD tarafından F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılmasına değinen Şugaev, “Türkiye ve ABD’nin F-35 savaş uçakları konusunda bir çıkmaza girdiğini biliyoruz, bu sebeple uçağımıza büyük bir ilgi var. Sözleşme konusunda konuşmak için henüz çok erken. Her zaman olduğu gibi istişarelere ihtiyacımız var” dedi. 

Şugaev, Türkiye’nin ilk milli savaş uçağı projesi olan TFX konusunda da işbirliği yapabileceklerini belirtti.

Rusya’da düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı Su-57’yi incelemişti. 

27 Ağustos tarihinde başlayan ve 1 Eylül’e kadar devam edecek olan MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’na 33 ülkeden 827 şirket katılım gösterdi. 

Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkartılmasının ardından Rus devlet şirketi Rostec CEO’su Çemezov Türkiye’nin istemesi halinde Su-35 jetlerini satabileceklerini söylemişti.

F-35 yaptırımının ardından Rusya: Türkiye’ye Su-35 satmaya hazırız

Su-35: Nedir, özellikleri neler, Türkiye satın alır mı?

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here