Ana sayfa Bilgi Merkezi Ahmed Arif kimdir? Kısaca hayatı ve şiirleri

Ahmed Arif kimdir? Kısaca hayatı ve şiirleri

Ahmed Arif

Asıl adı “Ahmet Hamdi Önal” olan Ahmed Arif, 21 Nisan 1927‘de Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası memur Arif Hikmet Bey, annesi ise Sare Hanım’dır. İlkokula, babasının atandığı Siverek’te başladı. 1945 yılında Afyon Lisesi’nden mezun olan Ahmed Arif, askerliğini yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümüne kaydoldu. 

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada Türk Ceza Kanunu’nun 41. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle tutuklandı. Yaklaşık iki yıl cezaevinde kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Ahmed Arif, Ankara’ya yerleşerek çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı.

Küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duydu. İlk şiirleri, “Millet” adlı dergide yayımlandı. O yıllarda Behçet Necatigil, Nazım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cahit Külebi gibi şairlerden etkilenmişti. 

1968 yılında “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı ilk şiir kitabı yayımlandı. Çok sayıda şiiri daha sonraki yıllarda çeşitli sanatçılar tarafından bestelenmiştir. Ahmed Arif, 2 Haziran 1991‘de hayatını kaybetti. 

Toplumcu gerçekçi şairler arasında yer alan Ahmed Arif, şiirlerinde duru bir dil kullanmıştır. 

ŞİİR KİTAPLARI

Hasretinden Prangalar Eskittim

Yurdum Benim Şahdamarım

BAZI ŞİİRLERİ

Leylim Ley

Ay Karanlık

Uy Havar!

Akşam Erken İner Mahpushaneye

Hasretinden Prangalar Eskittim

Karanfil Sokağı

Otuz Üç Kurşun

Unutamadığım

Terketmedi Sevdan Beni

Anadolu

İçerde

Yalnız Değiliz

Suskun

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here