Ana sayfa Dünya Pompeo: Yasalar, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını gerektiriyor

Pompeo: Yasalar, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını gerektiriyor

PAYLAŞ
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (Fotoğraf: @SecPompeo, Twitter)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington Post gazetesine verdiği röportajda, Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pompeo, “Yasalar yaptırımların uygulanmasını gerektiriyor, yasalara uyacağız ve eminim ki Başkan Trump da uyacak” ifadelerini kullandı. 

ABD, Rusya ile yaşadığı krizin ardından 2017 yılında Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası’nı (CAATSA) yürürlüğe sokmuştu. Yasa, Rusya’dan askeri teçhizat alan ülkelere yaptırım uygulanmasını öngörüyor. 

Trump, ‘Türkiye’ye haksızlık yapıldı’ demişti

ABD Başkanı Donald Trump, G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve S-400 krizinde Türkiye’yi haklı bulmuştu. 

S-400 krizinin meydana gelmesinde Barack Obama yönetimini suçlayan Trump, “Türkiye’ye haksızlık yapıldı” demişti. 

S-400’lerin Türkiye’ye teslimatı başladıktan sonra ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper, “F-35’lerle ilgili pozisyonumuz değişmedi” ifadesini kullanmıştı. 

S-400’lerin Türkiye’ye gelmesinin ardından ABD Temsilciler Meclisi, ‘Güney Kıbrıs’a yönelik uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını’ öngören yasayı kabul etmişti. ABD Senatosu’ndan da geçen yasa, nihai imza için Trump’a gönderildi. 

Erdoğan: ‘Trump’ın CAATSA’dan feragat etme ve erteleme yetkisi var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise olası yaptırımlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Trump’ın CAATSA’dan feragat etme ve erteleme yetkisi var. Orta yolu bulması gereken Sayın Trump’tır” ifadesini kullandı. 

Erdoğan: F-35’leri vermemek dostluğa ve ortaklığa yakışmaz

ABD’den S-400 hamlesi: Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here