Ticaret savaşlarında son durum: Çin ile Almanya anlaştı

Almanya ve Çin, geçtiğimiz günlerde 20 milyar Euro değerinde bir ticari anlaşma imzaladı. ABD ile Çin ve Avrupa ülkeleri arasında yaşanan yoğun ticaret savaşının ardından böyle bir anlaşmanın imzalanması oldukça dikkat çekti. 

İki ülke bu anlaşmayla birlikte küresel ticaretin kurallarına karşılıklı olarak bağlı kalma taahhütlerini yinelediler.

Anlaşmada Siemens, Volkswagen ve BASF gibi Almanya’nın önde gelen firmaları yer almakta.

Çin Başbakanı Li Keqiang ile birlikte yapılan ortak basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “İkimiz de Dünya Ticaret Örgütü’nün belirlediği kurallar sistemini sürdürmek istiyoruz.” dedi. Merkel, 16-17 Temmuz tarihli bir Çin-Avrupa zirvesinin yatırımların korunmasına ilişkin önemli katkılar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Basın toplantısında konuşan Li ise korumacılığa karşı mücadele edilmesini gerektiğini vurgulayarak “Tek taraflılığa karşıyız, serbest ticaretten yanayız. ” ifadesini kullandı.

İki ülke arasında ağırlıklı olarak ekonomi alanında olmak üzere 22 anlaşma imzalandı.

İki lider de basın toplantısında İran ile yapılan nükleer anlaşmanın sürdürülmesinden yana olduklarını vurguladı. Li, anlaşmanın bozulması halinde bunun ciddi sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Bir süredir ABD ile Avrupa ve Çin arasında bir ticaret savaşı yaşanmakta. ABD Başkanı Donald Trump, Temmuz ayında geçerli olmak üzere belli Çin kaynaklı ürünlere gümrük vergisi koyacağını açıklamıştı. ABD’nin korumacı politikası yalnızca Çin ile de sınırlı kalmamış, Avrupa ülkelerine yönelik de belli ürünlere gümrük vergisi koymuştu.

ABD’nin korumacı politikalarına karşılık Çin ve Avrupa’dan benzer misillemeler geldi.

Ticaret savaşları sürüyor: AB’den ABD’ye 294 milyar dolarlık misilleme

Ticaret Savaşları: ABD, Çin ve Avrupa Arasında Sular Durulmuyor

Çin ile ABD Arasındaki Vergi Savaşı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın